A környezettudatos és takarékos energiatermelés széles körben elérhető formája a napelemes rendszerek alkalmazása. A napelem működése a különböző napszakokban és évszakokban más-más képet fest, befolyásolja ugyanis a napfény mennyisége és intenzitása.
Korareggel, hajnalban, amikor még nem teljesen kelt fel a Nap, a napelemek még nem üzemelnek 100%-on. A maximális teljesítményhez képest kevesebb energiát termelnek, ami abból a szempontból nem jelent problémát, hogy jellemzően ebben az időszakban az energiafelhasználás is alacsonyabb.
A déli órákban dolgoznak a legkeményebben a napelemek, ilyenkor az energiatermelés csúcson jár a Nap intenzív sugarainak és elhelyezkedésének köszönhetően. Napközben az emberek többsége a munkahelyén tartózkodik, így nincs otthon senki, aki elhasználja a megtermelt áramot, ezért azt a rendszer visszatáplálja a központi hálózatba.
A délutánba érve a Nap sugarainak energiája csökken, kevesebb áram termelődik. Estére ez az energiatermelés lecsökken, miközben a fogyasztás ebben az időszakban a legjelentősebb. A család tagjai a nap végén hazaérkeznek, az elektronikai eszközök, a sütő, a mosógép, a TV mind üzemelnek. A fogyasztás átáll a hálózatra, a dél környékén megtermelt többlet energiát, vagyis annak értékét, ebben az időszakban használja el a háztartás.
A napelem rendszerek tervezése során az alap cél, hogy a megtermelt energia egyensúlyba legyen az elfogyasztott energiával. Vannak időszakok amikor a napelem rendszer működése 100%-os, van, amikor teljesítménye alacsonyabb, ezek között az egyensúlyt a megfelelő teljesítményű és működésű hálózat jelenti. Egyre elterjedtebbek ugyanakkor az energia tárolására alkalmas akkumulátoros rendszerek, amik képesek a napközben termelt energiát tárolni, majd a nagyobb energiaigény idején visszatáplálni azt a rendszerbe.
A napelemek szerkezete nem túl összetett, legfőbb komponensei a félvezető anyagokat, leginkább szilíciumot tartalmazó cellák. A Nap sugarai (melyek fotonokból épülnek fel) elérik a napelem felületét, energiájukat közvetítik a cellák felé, így az elektronok szabaddá válnak és a negatív irányba áramolnak. A folyamatnak köszönhetően egyfajta mozgás jön létre, aminek az elektromos feszültséget köszönhetjük.
Felmerülhet a kérdés, hogy télen és borús időben hogyan teljesítenek ezek a solar rendszerek. A napelemek működése ezekben az időszakokban sem áll le, mivel bizonyos típusok (például a polikristályos napelemek) igen nagy hatásfokkal képesek hasznosítani a szórt fényt is. Érdemes tehát tájékozódni a típusokról a napelemes rendszer tervezésekor.
Az árnyék azonban a napelemek nagy ellensége. Jelentősen csökkenteni tudják a beárnyékolt felületek a rendszer teljesítményét. Elég egy kis arányú árnyékolt napelemrész, és akár felére is csökkenhet a hatásfok. A másik tényező, hogy a napelem sorba kötése miatt a legrosszabb teljesítményű elem határozza meg az összes működését. Szerencsére a modern és prémium napelemmárkák már képesek az árnyékoltságból fakadó teljesítménycsökkenés minimalizálására. A Sky System által forgalmazott napelempanelek képesek az árnyékolt cellák külön leállítására, így a negatív hatás nem terjed ki a teljes napelempanelre.
Lényeges tényező lehet a külső hőmérséklet is: minél melegebb van, annál inkább romlik a rendszer teljesítménye. Ezt egy arányszámmal jelölik a napelemeken, mely megmutatja, hogy ha a kiinduló alap az átlag 25 C°, akkor 1 C° hőmérséklet emelkedés esetén hány százalékkal csökken a rendszer teljesítménye.
Összességében elmondható, hogy bár a napelemek teljesítményét az időjárási viszonyok lehet, hogy korlátozzák, a rendszer jellegéből adódóan, a visszatáplálásnak, a modern technológiának és a visszanyerésnek köszönhetően kiegyenlíthető az energiamérleg.
A napelemes energiatermelés okos és hosszú távon környezetbarát megoldás a lakosság számára is. Olvass részletesebben az előnyökről és a telepítés menetéről!
Tavalyi fogyasztását a 2020-as évközi elszámoló számláján találja.
A fejleszteni kívánt ingatlanba 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti tulajdonosok 2020. évi összevont átlag jövedelme meghaladja a 4.850.000 Ft.-ot?
Számítsa ki kalkulátorunk segítségével, hogy jelenlegi napelem áraink mellett, mekkora megtakarítást érhet el villanyszámlája összegében, amennyiben családi házát napenergia felhasználással bővíti.
Havi fogyasztása
Éves fogyasztása
Palatetőre nem tudunk telepítést vállalni. Amennyiben tervezi befedni vagy cserélni a tetőt, kérjük, hogy válassza ki az új tető típusát a fenti listából.
Kérjük állítsa be, hogy házának legnagyobb tető felülete milyen égtáj felé néz
A rendszer méretét nagymértékben határozza meg a dőlésszög.
A kék gomb segítségével állítsa be a tető dőlését
Most már minden adat rendelkezésre áll, hogy szakértő kollégáink ki tudják számolni Önnek, hogy mekkora napelemes rendszerre van szüksége a NULLA FORINTOS VILLANYSZÁMLÁHOZ.
Kérem adja meg az elérhetőségeit, hogy elküldhessük ajánlatunkat.
Ajánlatkérését rendszerünk rögzítette, melyről visszaigazoló emailt küldtünk az Ön email címére.
Sky System
Sütihasználati tájékoztató