A napelem szerelése meglehetősen összetett szempontrendszer szerint történik. Számos tényezőt kell összehangolni a magas teljesítmény, a tartósság és az előírásoknak megfelelő, biztonságos üzemelés érdekében. A továbbiakban lépésről lépésre bemutatjuk a telepítés egyes fázisait, miközben kitérünk a leggyakrabban előforduló hibákra is.
Mára már számos, napelem rendszerek telepítésével foglalkozó szereplő van jelen a piacon a felhasznált eszközök pedig egyre tökéletesednek. Érdemes körültekintően választani, ami a kivitelezőt illeti. Személyes ajánlás útján lényegesen könnyebb dolgunk van, de ha egy ismerősünk sem rendelkezik személyes tapasztalatokkal, nem marad más, mint az internetet vagy a hirdetéseket böngészve megtalálni az ideális jelöltet. Ebben az esetben győződjünk meg arról, hogy a választott kivitelező, biztos tudása, megfelelő háttérrel és kellő referenciákkal rendelkezik. Ideális esetben a következő lépésekkel találkozol, ha belevágsz egy átfogó napelemes rendszer telepítésébe.
A felmérés során tapasztalt szakember méri fel a tető típusát, dőlésszögét, terhelhetőségét és tájolását, valamint információt szerzünk a besugárzási viszonyokról, árnyékoló tereptárgyakról és csak ezt követően ad végleges ajánlatot a kivitelezésre vonatkozóan.
Ezek az adatok rendkívül fontosak, hiszen alapjaiban határozzák meg a javasolt napelempanel, tartószerkezet és inverter típusokat. A legnagyobb mennyiségű energiát a déli fekvésű házakra telepített elemek szolgáltatják, a keleti, vagy nyugati tájolású napelemek akár 15-20%-kal kisebb teljesítményt képesek leadni. Különböző rögzítési technológiákat kell alkalmazni a tető héjazata szerint cserép, betoncserép, trapézlemez vagy tegola esetében.
Északi tájolás esetén nem javasolt a napelem tetőre helyezése. A régebben épült lakóépületek, családi házak tetőszerkezete nem feltétlenül bírja el a megnövekedett terhelést. A palával vagy hullámpalával borított tető sem alkalmas a napelemes rendszer befogadására. Ilyen esetekben, ha minden más feltétel ideális, általában a tetőszerkezet megerősítését, a héjazat cseréjét javasolják a kivitelezők. A napelem szerelés ütemezése pedig a felújítás utáni időszakra tevődik át. Természetesen nem feltétlenül kell felújításban gondolkodnunk, más felület is szóba jöhet a telepítésez. Épp az ilyen döntéseket hivatott megkönnyíteni a helyszíni szemle.
Gyakorlatilag mindenre van megoldás. A családi ház teteje kiváltható bármely melléképület, például egy garázs vagy tároló, kamra tetejével, a fedett teraszra is kerülhet napelem, ha az adott felületet tekintve kedvezőbbek a körülmények. Sőt, akár lapostetőre vagy igény esetén a talajra is kiépíthető a rendszer. Ahogy már említettük, ezért különösen lényeges a helyszíni szemle, mely során szakképzett és tapasztalt szakembereink segítségével tudjuk kialakítani az adottkörülmények között legoptimálisabb megoldást.
A kivitelezési terv elkészületekor a vállalkozó tételesen felsorolja a várható költségeket. Ebben már minden kiadás szerepel, rejtett költségekkel többnyire nem kell számolni. Fontos tudni, hogy a napelem rendszer rögzítése csak száraz időben történhet meg. A telepítést minden esetben szakképzett, villanyszerelő végzettséggel rendelkező szakemberek végzik.
A beszerelés viszonylag gyorsan megtörténik. A rendszerelemek beszerzése a vállalkozó részéről körülbelül 3-4 hetet vesznek igénybe, míg maga a beszerelés egy, maximum két nap alatt le is zajlik.
A felhelyezés módja nagy mértékben függ a felülettől, amelyre a panelek elhelyezésre kerülnek, ferdetető esetén magától a héjazattól is. Az általánosságban mindenképp elmondható, hogy a panelek tartószerkezete minden esetben egyforma: időtálló, speciális profillal kiképzett alumínium tartósínekből és rögzítő kampókból áll. A fémkampókat a ferdetető szarufájához rögzítik, míg a tartósíneket speciális, rozsdamentes csavarokkal stabilizálják a tető felszínén.
A napelemek élettartama körülbelül 30-40 év. A tartószerkezetnek is legalább ennyit kell kibírnia. A túlságosan hosszú vagy épp túl rövid tartőszerkezetek, a nem kellően jó minőségű, rozsdásodásra hajlamos elemek mind gyengítik a rendszer egészét.
Bármilyen típusú tetőre is telepítsünk napelemes rendszert, minden esetben lényeges szempont, hogy azt megfelelően rögzítsük és hogy a vízzáró képessége ne sérüljön, illetve helyreállítható legyen a munkálatokat követően.
Ezután következik a napelem táblák rögzítése. A panelek hátoldalára csatlakozódobozt szerelnek fel, ami a napelemek összeköttetéséért felel. A kábelek összekötéséhez pedig speciális vízzáró csatlakozókat használnak.
Jellemző probléma a gyengébb kivitelezők esetében, hogy a kivitelezés nem megfelelően történik, például ferdén rögzítik a paneleket, esetleg a tető túloldalára is átlógnak oly módon, hogy a szél könnyedén kárt tehet bennük. Problémát okozhat az is, ha az egyes panelek túl közel vannak egymáshoz, mert a hőtágulás következtében a cellák elpattanhatnak.
Fontos megjegyezni, hogy a paneleket bizonyos időközönként érdemes lehet tisztíttatani, a rájuk rakódott por és szennyeződések miatt, ugyanakkor általában ezt az eső megoldja helyettünk. Ne kíséreljük meg a napelemek otthoni tisztítását, mert ezzel nagy valószínűséggel csak kárt okozunk a panelekben. Szükség esetén kérjük szakember segítségét.
Ezt minden esetben ajánlatos olyan szakemberrel végeztetni, aki kellően kompetens a helyszínen tapasztalt esetleges meghibásodások, amortizációs folyamatok reális felmérésében. Fontos a szakemberi segítség, hiszen könnyen kárt lehet tenni az értékes rendszerben.
Az inverter alakítja át a napenergia által megtermelt egyenáramot a közüzemi hálózatnak megfelelő, háztartási felhasználásra alkalmas váltóárammá. Ezt általában nem a tetőn, hanem védett helyen, többnyire a lakóépületen belül, a falra szerelve helyezik el. A felhelyezés helyéről azonban itt is a helyszíni szemle során szerzett információ alapján döntenek.
Fent van a tartószerkezet, rajta a panelek. Felhelyezésre került az inverter is. Ezt követően valósul meg a napelemek és az inverter rendszerbe kötése, mely során kábelek és csatlakozók segítségével a felépült rendszer egészét integráljuk a ház energiafelhasználási rendszerébe.
Extrém esetben fennáll az áramütés veszélye, akár tűzveszélyessé és válhat a rendszer a gondatlan telepítés okán. A balesetek elkerülése érdekében szakszerű villámvédelemre és a túlfeszültség levezetésére, azon pontok megfelelő szigetelésére is szükség van, ahol előfordulhat túlhevülés. A védelemről többek között a biztosító berendezés (ilyen például a tűzeseti leválasztó), valamint a tető és a védelmi berendezés között húzódó úgynevezett solar kábel gondoskodik.
A próbaüzem során a rendszer egésze tesztelésre kerül. Górcső alá veszik működését, a biztonsági előírásoknak való megfelelést és az elvárt teljesítményt is. Ha minden optimálisan működik, a rendszer készen áll az üzembe helyezésre.
Hálózatra visszatápláló rendszer telepítésekor a megtermelt, de fel nem használt elektromos áramot betáplálod a szerződött áramszolgálatód hálózatába. Az engedélyeztetési folyamat viszonylag hosszú, körülbelül 3 hónapot vesz igénybe. Egy pontos és részletes listát kapsz arról, hogy milyen feltételeknek kell megfelelned. Ezt követően történik meg a villanyóra cseréje. Oda-vissza mérő villanyórára lesz szükséged, ami egyszerre követi az elfogyasztott áram és a betáplált áram mennyiségét. Az óracserét a területileg illetékes szolgáltató munkatársai végzik, 3x16 amper alatt ingyenes.
Jól látható tehát, hogy a napelem szerelés egy viszonylag összetett, szakértelmet igénylő feladat. Ugyanakkor megfelelő színvonalú kivitelezés esetén a napelem rendszer fenntartási költségei minimálisak, a villanyszámla jó esetben teljes egészében lenullázható általa. A megújuló energiaforrások kiaknázásával pedig nemcsak költséget takaríthatsz meg, de a környezetet is kímélheted.
Tavalyi fogyasztását a 2020-as évközi elszámoló számláján találja.
A fejleszteni kívánt ingatlanba 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti tulajdonosok 2020. évi összevont átlag jövedelme meghaladja a 4.850.000 Ft.-ot?
Számítsa ki kalkulátorunk segítségével, hogy jelenlegi napelem áraink mellett, mekkora megtakarítást érhet el villanyszámlája összegében, amennyiben családi házát napenergia felhasználással bővíti.
Havi fogyasztása
Éves fogyasztása
Palatetőre nem tudunk telepítést vállalni. Amennyiben tervezi befedni vagy cserélni a tetőt, kérjük, hogy válassza ki az új tető típusát a fenti listából.
Kérjük állítsa be, hogy házának legnagyobb tető felülete milyen égtáj felé néz
A rendszer méretét nagymértékben határozza meg a dőlésszög.
A kék gomb segítségével állítsa be a tető dőlését
Most már minden adat rendelkezésre áll, hogy szakértő kollégáink ki tudják számolni Önnek, hogy mekkora napelemes rendszerre van szüksége a NULLA FORINTOS VILLANYSZÁMLÁHOZ.
Kérem adja meg az elérhetőségeit, hogy elküldhessük ajánlatunkat.
Ajánlatkérését rendszerünk rögzítette, melyről visszaigazoló emailt küldtünk az Ön email címére.
Sky System
Sütihasználati tájékoztató